Kiedy czyścić matrycę w aparacie cyfrowym
Krótki poradnik jak sprawdzić, czy aparat wymaga czyszczenia matrycy.

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta – matrycę czyścimy wtedy, kiedy na zdjęciach pojawiają się widoczne ciemne plamki. Zabrudzony sensor nie daje żadnych innych objawów i jego czyszczenie nie ma wpływu na inne aspekty działania aparatu. Zanieczyszczenia są zwykle najlepiej widoczne na fotografiach wykonywanych w dobrych warunkach oświetleniowych, szczególnie na niebie i innych jasnych, jednolitych powierzchniach.

Aby wykonać prosty test czystości sensora należy wykonać następujące czynności:

  • przełączyć aparat w tryb priorytetu przysłony (Av, A)
  • wybrać wysoką wartość przysłony (np.  f/16, f/22)
  • wyłączyć autofocus w obiektywie oraz ustawić ręcznie ostrość na nieskończoność (∞)
  • tak przygotowanym aparatem wykonać zdjęcie białego fragmentu monitora z możliwie niewielkiej odległości, tak aby obraz był zupełnie rozmyty

Dla pewności można wykonać 2-3 zdjęcia przesuwając delikatnie obiektyw w różne kierunki. Jeśli na zdjęciach są widoczne ciemne plamki matryca wymaga czyszczenia. Poglądowe zdjęcie wykonane zabrudzonym aparatem znajduje się w nagłówku tego poradnika. W zależności od modelu aparatu, obiektywu oraz wybranej wartości przysłony plamki mogą mieć różny rozmiar, kształt i ostrość. Jeśli nie są Państwo pewni co do źródła zanieczyszczeń widocznych na zdjęciach zachęcamy do kontaktu, wysłania testowych zdjęć na nasz adres email lub bezpłatnej wizyty w celu zdiagnozowania problemu z naszym serwisie.

Jeśli na matrycy znajdują się plamki w kształcie pyłków lub duże widoczne „śmieci” można spróbować pozbyć się ich własnoręcznie – opis znajdą Państwo w dziale „Zrób to sam”. Szanse powodzenia zależą głównie od tego jak długo zabrudzenie zalega na matrycy oraz jakiego jest pochodzenia. Drobne zabrudzenia o regularnym owalnym kształcie to najczęściej pyłki (często np. kwiatowe) często niemożliwe do usunięcia w bezpieczny sposób domowymi metodami.