Najczęściej zadawane pytania

1. Widzę plamki w wizjerze, jak je usunąć?
Obraz widoczny w wizjerze pokonuje drogę obiektyw – lustro – matówka – pryzmat/układ lusterek – wziernik. Widoczne w wizjerze zanieczyszczenia znajdują się w 99% na matówce. Jest to szklana, mlecznobiała płytka znajdująca się wewnątrz korpusu, na równoległej do wbudowanej lampy błyskowej płaszczyźnie. Można spróbować przedmuchać ją gruszką, jeśli zanieczyszczenia nie zostały usunięte zalecamy wizytę w serwisie. Matówka to najłatwiejsza do porysowania część aparatu, szczególnie starsze modele aparatów posiadają matówki trudne w wyjmowaniu, a co za tym idzie – łatwe do uszkodzenia. W naszym serwisie matówka (podobnie jak wziernik) jest standardowo czyszczona podczas czyszczenia matrycy.

2. Mam bardzo brudny obiektyw, jaki ma to wpływ na zdjęcia?
Porysowana przednia soczewka obiektywu i 'zabrudzenia' z taśmy maskującej, Zabrudzenia na przedniej części obiektywu nie mają dużego wpływu na zdjęcia – polecamy wykonanie testu poprzez przyłożenie do przedniej części obiektywu ołówka i ustawienie ostrości na 2-3 metry. Jedynym objawem zabrudzeń może okazać się miejscowy spadek kontrastu, szczególnie dokuczliwy przy wykonywaniu zdjęć pod światło. Ekstremalnie zabrudzona na całej powierzchni soczewka może działać jak filtr zmiękczający ostrość. Zabrudzenia z tylnej części obiektywu, szczególnie szerokokątnego mogą mieć większy wpływ na wykonywane ujęcia objawiając się rozproszonymi mocno plamami.

3. Czym czyścić obiektywy i ekrany LCD?
Przede wszystkim nie należy z czyszczeniem przesadzać. Wykonujemy je gdy obiektyw faktycznie jest brudny, znajdują się na nim odbite palce lub inne tłuste ślady. Przed przetarciem obiektywu należy go dokładnie przedmuchać gruszką, aby ostre drobinki nie porysowały soczewek podczas czyszczenia. Do czyszczenia używać można izopropanolu lub dostępnego w każdym sklepie spożywczym spirytusu etylowego. Do czyszczenia na mokro używać można dobrych, niepylących patyczków kosmetycznych, do przecierania ekranów LCD zalecamy miękkie ściereczki z mikrofibry. Wszelkie ciecze należy aplikować na ściereczkę/wacik NIGDY nie bezpośrednio na ekran/soczewki! Niektóre zabrudzenia rozpuszcza jedynie woda – chuchniecie na soczewkę lub zanurzenie w czystej wodzie wacika i przetarcie załatwi sprawę.

4. Jak często można czyścić matrycę?
Jak każdy zabieg dokonywany na elektronice, czyszczenie matrycy (poza dmuchaniem) jest ingerencją w sprzęt i wiąże się z minimalnym ryzykiem. Naszym zdaniem czyszczenie należy wykonywać dopiero gdy zabrudzenia na matrycy faktycznie zaczynają być dokuczliwe i widoczne w normalnym użytkowaniu aparatu. Doszukiwanie się „na siłę” brudu może doprowadzić do cotygodniowych wizyt w serwisie, szczególnie gdy aparat jest używany w ekstremalnych warunkach.

5. Czy istnieje możliwość wyczyszczenia samego obiektywu?
Tak, czyszczenie zewnętrznych soczewek każdego dodatkowego obiektywu (poza 1 który jest w cenie matrycy) to koszt 10 zł. Czyszczenie soczewek wewnętrznych wyceniane jest indywidualnie w zależności od stopnia zabrudzenia i skomplikowania konstrukcji obiektywu.