Czyszczenie matrycy domowymi sposobami
Podstawowa zasada - przede wszystkim nie szkodzić

Zaczniemy od przestrogi – zdecydowanie odradzamy wszelkie inwazyjne metody czyszczenia matryc. Często można znaleźć na forach internetowych porady „skutecznych” metod usunięcia opornych zabrudzeń za pomocą pędzelków, ściereczek, wacików połączonych z wszelkiego rodzaju płynami. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje jednoznacznie, że połączenie często niekompletnej wiedzy czerpanej Internetu z wszelkiego rodzaju dostępnymi w pobliskim sklepie z kosmetykami środkami dają najczęściej jeden efekt – zniszczenie matrycy w nieodwracalny sposób. W najlepszym wypadku są to drobne ubytki w filtrze dolnoprzepustowym widoczne pod mikroskopem, w najgorszym – zalane płynami lub porysowane matryce. Naprawa najczęściej jest niemożliwa lub bardzo ryzykowna (wymiana filtru dolnoprzepustowego), a koszt jej wykonania często wynosi niewiele mniej niż wymiana korpusu na nowy.

Jedyną metodą czyszczenia w domu jaką możemy zaproponować z czystym sumieniem jako taką, która przy odrobinie ostrożności zapewni bezpieczeństwo Państwa aparatu jest przedmuchanie matrycy gruszką. Po jej zakup wybieramy się do apteki. Wybieramy największą dostępną, z możliwie ciasnym wylotem, koniecznie bez talku. Przed użyciem należy gruszkę napełnić kilkukrotnie czystą, ciepłą wodą i wypłukać jej wnętrze a następnie bardzo dokładnie wysuszyć. Musimy mieć pewność, że usuwając zabrudzenia nie „wdmuchamy” sobie nowych z wnętrza gruszki.

Przed przystąpieniem do pracy należy oczywiście umyć ręce, przeczyścić miękkim pędzelkiem aparat po wierzchu (z zapiętym obiektywem lub dekielkiem korpusu!) aby pyłki z otoczenia nie dostawały się do wnętrza podczas pracy.

Mając gotową do użycia, czystą i suchą gruszkę upewniamy się że bateria w aparacie jest naładowana (często jest to warunek uruchomienia trybu czyszczenia) i włączamy tryb czyszczenia sensora. W większości modeli jest on w menu aparatu w pobliżu opcji formatowania karty pamięci i nazywa się „Uniesienie lustra” (Mirror lock-up), „Czyszczenie sensora” (Sensor cleaning) itp. Po włączeniu tego trybu lustro zostanie uniesione i zobaczymy matrycę. Gruszkę dobrze jest trzymać w dwóch rękach, jedną dłonią możliwie blisko końca miejsca wylotu powietrza tak by kontrolować jego położenie. Zalecamy trzymanie końca gruszki minimum 1cm od powierzchni matrycy. 5-10 dmuchnięć powinno wystarczyć żeby pozbyć się wszystkich nieprzyklejonych pyłków. Dobrze jest obserwować podczas czyszczenia matrycę i dmuchać tak by pyłki przemieszczały się do jej krawędzi. Po zakończeniu czyszczenia należy wyłączyć aparat i wykonać zdjęcie testowe porównując je z tym które zrobiliśmy przed czyszczeniem. Jeśli nadal znajdują się na matrycy pyłki i nie zmieniły one swojego położenia w czasie dmuchania gruszką warto oddać body do serwisu.